Centrum Biomasy Energetycznej Sp. z o.o.
ul. Wiejska 1, 47-180 KROŚNICA
tel./fax 77 400 80 56
NIP: 756-19-25-667









Ekologiczne paliwo z biomasy - pelety ze słomy. Ze względu na niewielkie wymiary peletu jest on opałem wszechstronnym, mającym zastosowanie w nie tylko w energetyce, ale nawet w niewielkich zautomatyzowanych kotłowniach przydomowych. Gwarantuje to dostęp do znacznie szerszego rynku odbiorców i większa elastyczność reagowania na ich potrzeby.

W warunkach naszego regionu biomasa w postaci słomy zbożowej rzepakowej i kukurydzianej charakteryzuje się największym potencjałem z pośród wszystkich rodzajów Odnawialnych Źródeł Energii. Jest to 62% powierzchni nadwyżki słomy w stosunku do jej produkcji pod względem zapotrzebowania na paszę, ściółkę oraz przeoranie (około 1mln ton w regionie). Według przepisów unijnych słoma jest uznaną zieloną energią, ponieważ jest produktem uzyskiwanym z produkcji rolniczej. Tak więc jej wykorzystanie do celów energetycznych jest nie tylko uzasadnione ze względów ekonomicznych, ekologicznych i uwarunkowań prawnych, ale ponadto oddziaływuje intensywnie na regionalną gospodarkę generując miejsca pracy i dodatkowe dochody po stronie producentów rolnych (dostawców surowca) i firm kooperacyjnych (konieczność transportu tysięcy ton produktów gotowych). Sam produkt w innowacyjny sposób łączy ekologiczny surowiec (nadwyżkę słomy po uprawach), czysty proces produkcyjny (do pelletów nie dodaje się żadnych substancji pomocniczych, tylko słoma, energia elektryczna i odpowiednia technologia), oraz czystą energię uzyskaną ze spalenia pelletu (wyrównany bilans dwutlenku węgla, niewielkie ilości czystych popiołów).

Pellet to naturalnie czyste ekologicznie paliwo, pochodzi w 100% ze słomy. Dzięki stałym kontrolom jakości pellet zawiera bardzo mało zanieczyszczeń oraz wilgoci, co zapewnia osiągnięcie optymalnego efektu spalania, a przez to obniżenie kosztów uzyskania energii. Są one nieporównywalnie niższe od gazu, oleju opałowego czy też prądu. Pellet jest obecnie największym potencjalnym źródłem energii odnawialnej na świecie i zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Już od kilkunastu lat wykorzystuje się go do ogrzewania budynków użytkowych i gospodarstw domowych.




ostatnia modyfikacja 19.03.2021